Siewy zbóż ozimych rozpoczęte.

Termin siewu ma bardzo duże znaczenie, szczególnie ze względu na wysokość plonowania, oraz na początkowy rozwój rośliny. Wczesne żniwa, oraz przesunięty termin zbioru kukurydzy, pozwala na wcześniejsze dokonywanie prac agrotechnicznych w uprawie zbóż ozimych.

Kiedy wybrać termin siewu ?

Jeżeli chodzi o wybranie terminu do siewu zbóż ozimych, mamy tutaj różny zakres dat, w zależności od gatunku, oraz regionu.

Wysiew pszenicy ozimej zaleca się wykonać od końca pierwszej dekady września do końca tego miesiąca. Należy pamiętać, że pszenica ozima jest bardzo wrażliwa na jakiekolwiek odchylenia przy wybraniu terminu zasiewu, a opóźnienie siewu do połowy października może zmniejszyć plon, nawet do kilkunastu procent. Wysiew pszenicy powinniśmy wykonywać na głębokość do 4 cm.

Wysiew pszenżyta z roku na rok zaczyna być coraz popularniejszy, ze względu na mniejsze wymagania glebowe względem pszenicy. Pszenżyto poradzi sobie na glebach o niższych klasach bonitacyjnych, oraz na glebach z niewyregulowanym Odczynem pH. Termin siewy pszenżyta mieści się od 5 do 20 września. Zdarzają się przypadki wysiewania pszenżyta do 5 października, jednak są to gospodarstwa z zachodniej oraz południowej części kraju. Głębokość wysiewanych nasion jest taka sama jak w przypadku nasion pszenicy ozimej.

Wysiew jęczmienia ozimego  powinny odbyć się od 5 do 15 września w północno wschodnim regionie kraju. Natomiast w centralnej i zachodniej Polsce możemy opóźnić termin, jednak nie dłużej niż do 25 września.  Zdecydowanie najdelikatniejszy gatunek jakim jest jęczmień pod względem zimotrwałości, wymaga dotrzymania wysiewu w tym przedziale czasowym. Coraz częściej spotykamy się z wysiewaniem jęczmienia ozimego po kukurydzy. Ostatnie lata, które nie były obfite w opady, w czasie trwania zbioru kukurydzy, pozwalały na takie następstwo roślin.

Wysiew żyta  powinien odbyć się do 25 września. Gatunek o najmniejszych wymaganiach glebowych często kojarzy się rolnikom z najpóźniejszym terminem siewu, jednak tak jak inne gatunki, żyto będzie wrażliwe na nieodpowiedni termin siewu.

W ostatnich latach możemy zaobserwować zmiany klimatyczne, przez co daty graniczne co do wysiewania zbóż ozimych mogą się zmieniać. Należy jednak pamiętać, że opóźnianie terminu siewu wiążę się ze zwiększeniem wysiewu nasion na metr kwadratowy.

Jak co roku proponujemy materiał siewny kwalifikowany zbóż ozimych:

Gatunki, jakie proponujemy na ten sezon :

-Pszenica ozima

-Pszenżyto ozime

-Jęczmień ozimy

-Jęczmień hybrydowy

-Żyto populacyjne

-Żyto hybrydowe

-Pszenica ozima orkiszowa

-Owies ozimy

*Dlaczego zalecamy wybranie kwalifikowane materiału siewnego?

Wybranie kwalifikowanego materiału siewnego dla plantatora to same korzyści. Przede wszystkim materiał siewny jest dokładnie zaprawiony, a nasiona są w pełni pokryty zaprawą fungicydową. Kolejnym plusem jest wyrównanie nasion co pozwala na skalibrowanie siewnika w talki sposób, aby jak najdokładniej ustawić normę wysiewu. Plantator przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego może dodatkowo ubiegać się o dopłatę do zakupionego materiału siewnego w ARiMR.

 

Poprzedni wpis

Następny wpis

Metody płatności: