Stres cieplny

Co to jest właściwie stres cieplny i co powoduje?

Stres cieplny u bydła to stan w którym zwierzę które nie potrafi utrzymać odpowiedniej temperatury ciała z powodu nadmiernego ciepała z otocznia. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i ekonomicznych. Zmniejszenie apetytu czy obniżenie pracy żwacza to niektóre skutki stresu co następnie powoduje spadek produkcji mleka od 10 nawet do 30%. Kolejnym skutkiem stresu jest spadek odporności, który może powodować podwyższoną ilością komórek somatycznych, zapalenia wymienia, zatrzymanie łożyska czy też stany zapalne błony śluzowej.

Okres letni sprzyja także rozwijaniu się chorób metabolicznych w głównej mierze kwasicy oraz ketozy w okresie okołoporodowym. Choroby spowodowane są w głównej mierze separowaniem paszy na stole paszowym co prowadzi do spadku pH treści żwacza.

Spadek wskaźnika reprodukcji to kolejny problem z jakim borykamy się w okresie letnim. Stres cieplny drastycznie obniża reprodukcję. Skutkuje to spadkiem wydzielania hormonów LH i GnRH, które są odpowiedzialne za dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i owulację przez co czas trwania rui jest krótszy a jego objawy są trudniej zauważalne.

 

Jak zapobiec wystąpieniu stresu cieplnego?
Przede wszystkim powinniśmy poprawić warunki termiczne w oborze np. wentylacje mechaniczną, zwiększenie zacienienia, zmniejszenie ilości sztuk w oborze. Krowy powinny mieć stały dostęp do wody. Dawka pokarmowa powinna być wzbogacona w energie i podawana w okresach chłodniejszych rano i wieczorem. Powinniśmy karmić je świeżym TMR-em, starannie wybierać kiszonki i unikać przesuszania się TMR-u

 

Poprzedni wpis

«

Następny wpis

Metody płatności: