JESIENNE NAWOŻENIE ZBÓŻ OZIMYCH

Jesienne nawożenie roślin to tworzenie potencjału plonotwórczego jak również dostarczenie składników pokarmowych, które zapewnią ich dostępność po wznowieniu wegetacji wiosną.  Jesienna wegetacja uzależniona jest od warunków pogodowych, trudno przewidzieć, w którym momencie rośliny wejdą w stan spoczynku zimowego, dlatego nie można pominąć żadnego składnika pokarmowego. Dobrze odżywiony łan jest odporniejszy na ataki patogenów, głównie chorób grzybowych.  Nawożenie makro i mikroelementami ma ogromne znaczenie w podnoszeniu kondycji i zdrowotności upraw ale musi być poprzedzone uregulowaniem poziomu pH gleby, które można poprawić zabiegami wapnowania. 
Polecanym wapnem w Firmie Skłodowski jest : 
CALC 98 Plus (CaCO3 min 90%)  Wapnowanie wapnem CALC 98 Plus wpływa na:
*poprawę przyswajalności makroskładników (zwłaszcza fosforu);
*stworzenie odpowiednich warunków dla funkcjonowania mikroorganizmów wykonujących ogromną pracę w glebie, ukierunkowaną na poprawę naturalnej żyzności;
*poprawę struktury gleby
*likwidację toksycznego wpływu kationów glinu na młode korzenie roślin.


Rolnicy zadają sobie pytanie, który z makro i mikroelementów jest najważniejszy do jesiennego nawożenia

Azot -Jesienne nawożenie azotem musi być umiarkowane. W zależności od przedplonu i stanowiska powinno wahać się w przedziale 20-50 kg N/ha. Górna wartość podanego przedziału wymaga jednak weryfikacji (oceny), gdyż może okazać się zbyt duża, co przełoży się na gorsze przezimowanie roślin. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na takie przedplony jak: bobowate, rzepak ozimy, kukurydza na ziarno (odmiany wczesne). Prawdą jest, że jesienne nawożenie azotem nie jest kluczowe dla przyszłego plonu.

Fosfor-decyduje między innymi o szybkości wzrostu systemu korzeniowego. Tym samym określa zdolność rośliny do pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Ma także ma wpływ na wczesne rozpoczęcie wegetacji i szybki wzrost roślin w okresie wiosennym oraz lepsze zaziarnienie kłosów. Skutkuje to wyższymi plonami.

Potas – biokatalizator roślinny, reguluje działanie wielu hormonów roślinnych, reguluje go-spodarkę wodną, uczestniczy w transporcie azotu. Jego wysoka koncentracja w soku roślinnym wpływa na zimotrwałość Wraz z fosforem i innym składnikami po-karmowymi (między innymi magnezem i siarką) decyduje o efektywności nawożenia azotem, co znacząco zmniejsza koszty związane z nawożeniem tym składnikiem.

Magnez – główny element chlorofilu. Odpowiedzialny jest za proces fotosyntezy, czyli produkcję węglowodanów – związków energetycznych w roślinie.

Siarka -wpływa na wykorzystanie azotu, 1 kg siarki w niedoborze to strata 10-15 kg N. Decyduje o składzie aminokwasowym i jakości białka.

Najważniejszymi mikroskładnikami w uprawie zbóż są miedź , mangan i cynk. Jednak i pozostałe mikroelementy w związku z pełnieniem wielu niespecyficznych funkcji regulacyjnych należy uwzględnić w uzupełniającym dokarmianiu zbóż. Cynk i mangan, stymulują wzrost systemu korzeniowego, podnoszą odporność na stres spowodowany niedoborem wody Cynk determinuje lepsze wykształcenie ziarna. Miedź odpowiada w roślinie za prawidłowy rozwój i budowę tkanek.

PAMIĘTAJMY!  -jesienią „programujemy” plon ozimin. Zboża pobierają jesienią po 20-50 kg azotu i potasu oraz 15 kg fosforu. Należy jednak zabezpieczyć oziminom większe ilości fosforu i potasu, bez obaw o ich straty.

Polecanym nawozem wieloskładnikowym w Firmie Skłodowski jest :

  • NPK 22 plus z siarką  
     Nawóz wieloskładnikowy idealnie nadający się pod jesienne zasiewy. Jego skład zaspokaja zapotrzebowania pokarmowe roślin.  Azot , fosfor i potas są łatwoprzyswajalne przez rośliny dzięki czemu nie występują duże straty azotu. Siarka w łatwoprzyswajalnej formie sprzyja rozbudowuje korzeni i przygotowuje rośliny na wiosenne pobieranie azotu. NPK ww Plus z siarką wyprodukowany jest w wysokiej jakości granulacie, dzięki czemu łatwo i równomiernie rozsiewa się na polu. 

NPK 22 Plus z siarką 500 kg

Skład:
4,0% – (N) azot amonowy
10,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych
5,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie
2,5% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie
22,0% – (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie
8,5% – (CaO) tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie
22,0% – (SO3) trójtlenek siarki całkowitej

  • Polecany do większości upraw . Wysoka jakość granulek ułatwia równomierny wysiew
    Zawiera azot w formie amonowej, która jest dobrze wiązana w glebie oraz zwiększa efektywność pobierania fosforu. Obecność azotu w granuli nawozowej zapewnia roślinom ozimym dobre zaopatrzenie w ten składnik jesienią, a w przypadku jarych gwarantuje dobry start bezpośrednio po siewie.

NPK 26 PLUS z wapniem i siarką Big-Bag 500kg

Skład

6,0% – (N) azot całkowity w formie amonowy
13,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych
6,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie
5,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie
26,0% – (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie
10,0% – (CaO) tlenek wapnia całkowity
2,0% – (CaO) tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie
14,0% – (SO3) trójtlenek siarki całkowitej

 

 

 

 

 

Metody płatności: