Jesienne nawożenie roślin to tworzenie potencjału plonotwórczego jak również dostarczenie składników pokarmowych, które zapewnią ich dostępność po wznowieniu wegetacji wiosną. Jesienna wegetacja uzależniona jest od warunków pogodowych, trudno przewidzieć, w którym momencie rośliny wejdą w stan spoczynku zimowego, dlatego nie można pominąć żadnego składnika pokarmowego. Dobrze odżywiony łan jest odporniejszy na ataki patogenów, głównie chorób grzybowych. Nawożenie makro i mikroelementami ma ogromne znaczenie w podnoszeniu kondycji i zdrowotności upraw ale musi być poprzedzone uregulowaniem poziomu pH gleby, które można poprawić zabiegami wapnowania.
Polecanym wapnem w Firmie Skłodowski jest :
CALC 98 Plus (CaCO3 min 90%) Wapnowanie wapnem CALC 98 Plus wpływa na:
*poprawę przyswajalności makroskładników (zwłaszcza fosforu);
*stworzenie odpowiednich warunków dla funkcjonowania mikroorganizmów wykonujących ogromną pracę w glebie, ukierunkowaną na poprawę naturalnej żyzności;
*poprawę struktury gleby
*likwidację toksycznego wpływu kationów glinu na młode korzenie roślin.
Rolnicy zadają sobie pytanie, który z makro i mikroelementów jest najważniejszy do jesiennego nawożenia ?
Azot -Jesienne nawożenie azotem musi być umiarkowane. W zależności od przedplonu i stanowiska powinno wahać się w przedziale 20-50 kg N/ha. Górna wartość podanego przedziału wymaga jednak weryfikacji (oceny), gdyż może okazać się zbyt duża, co przełoży się na gorsze przezimowanie roślin. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na takie przedplony jak: bobowate, rzepak ozimy, kukurydza na ziarno (odmiany wczesne). Prawdą jest, że jesienne nawożenie azotem nie jest kluczowe dla przyszłego plonu.
Fosfor-decyduje między innymi o szybkości wzrostu systemu korzeniowego. Tym samym określa zdolność rośliny do pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Ma także ma wpływ na wczesne rozpoczęcie wegetacji i szybki wzrost roślin w okresie wiosennym oraz lepsze zaziarnienie kłosów. Skutkuje to wyższymi plonami.
Potas – biokatalizator roślinny, reguluje działanie wielu hormonów roślinnych, reguluje go-spodarkę wodną, uczestniczy w transporcie azotu. Jego wysoka koncentracja w soku roślinnym wpływa na zimotrwałość Wraz z fosforem i innym składnikami po-karmowymi (między innymi magnezem i siarką) decyduje o efektywności nawożenia azotem, co znacząco zmniejsza koszty związane z nawożeniem tym składnikiem.
Magnez – główny element chlorofilu. Odpowiedzialny jest za proces fotosyntezy, czyli produkcję węglowodanów – związków energetycznych w roślinie.
Siarka -wpływa na wykorzystanie azotu, 1 kg siarki w niedoborze to strata 10-15 kg N. Decyduje o składzie aminokwasowym i jakości białka.
Najważniejszymi mikroskładnikami w uprawie zbóż są miedź , mangan i cynk. Jednak i pozostałe mikroelementy w związku z pełnieniem wielu niespecyficznych funkcji regulacyjnych należy uwzględnić w uzupełniającym dokarmianiu zbóż. Cynk i mangan, stymulują wzrost systemu korzeniowego, podnoszą odporność na stres spowodowany niedoborem wody Cynk determinuje lepsze wykształcenie ziarna. Miedź odpowiada w roślinie za prawidłowy rozwój i budowę tkanek.
PAMIĘTAJMY! -jesienią „programujemy” plon ozimin. Zboża pobierają jesienią po 20-50 kg azotu i potasu oraz 15 kg fosforu. Należy jednak zabezpieczyć oziminom większe ilości fosforu i potasu, bez obaw o ich straty.
Polecanym nawozem wieloskładnikowym w Firmie Skłodowski jest :
- NPK 22 plus z siarką
Nawóz wieloskładnikowy idealnie nadający się pod jesienne zasiewy. Jego skład zaspokaja zapotrzebowania pokarmowe roślin. Azot , fosfor i potas są łatwoprzyswajalne przez rośliny dzięki czemu nie występują duże straty azotu. Siarka w łatwoprzyswajalnej formie sprzyja rozbudowuje korzeni i przygotowuje rośliny na wiosenne pobieranie azotu. NPK ww Plus z siarką wyprodukowany jest w wysokiej jakości granulacie, dzięki czemu łatwo i równomiernie rozsiewa się na polu.
NPK 22 Plus z siarką 500 kg
Skład:
4,0% – (N) azot amonowy
10,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w kwasach mineralnych
5,0% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w obojętnym roztworze cytrynianu amonu i wodzie
2,5% – (P2O5) pięciotlenek fosforu rozpuszczalny w wodzie
22,0% – (K2O) tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie
8,5% – (CaO) tlenek wapnia rozpuszczalny w wodzie
22,0% – (SO3) trójtlenek siarki całkowitej
- Polecany do większości upraw .
NPK 26 PLUS z wapniem i siarką Big-Bag 500kg
Poprzedni wpis
Następny wpis