Jesienne zabiegi w rzepaku ozimym

Jesienne zabiegi w rzepaku ozimym

Herbicydy 

 Rzepak jest rośliną, której znaczenie gospodarcze, a także atrakcyjność będzie wzrastać w nadchodzących latach. Aby sprostać tym wymaganiom, należy  zwiększyć produkcję i aby tego dokonać należy dbać o prawidłową agrotechnikę: uprawa gleby, nawożenie, siew a zwłaszcza ochrona chemiczna w tym herbicydowa. Duża ilość agrofagów w łanie obniża zimotrwałość, a także może spowodować straty na poziomie 50% zbiorów. Optymalnym terminem zwalczania chwastów w rzepaku jest jesień, ponieważ wtedy zabiegi herbicydowe są najskuteczniejsze.

 

Lepiej odchwaszczać jesienią 

Ilość środków ochrony przeznaczonych do stosowania jesienią jest większa. Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest elastyczny termin ich użycia, ponieważ możliwa jest doglebowa lub nalistna aplikacja preparatów. Ważne, aby zabiegi zakończyć na dwa tygodnie przed zimowaniem roślin, dając im czas na redukcje stresów związanych z herbicydem. Zakres zwalczanych chwastów przy użyciu herbicydów jesiennych jest zdecydowanie większy, dlatego odchwaszczanie wiosenne należy traktować wyłącznie w kontekście zabiegu korygującego.

 

Doglebowo a nalistnie

Zabiegi doglebowe to obecnie najpopularniejsza forma odchwaszczania rzepaku ozimego. Zazwyczaj wykonuje się je do 3 dni po siewie, co pozwala na utrzymanie czystego łanu już od wschodów rzepaku. Zabiegi doglebowe są bardzo skutecznie w zwalczaniu m.in.: tasznika pospolitego, tobołka polnego, przytulii czepnej, a także chwastów piętra niskiego.

Do tych rozwiązań zaliczyć możemy : Metazanex 500 SC, Butisan Star 500 SE Max, Climb, Command 480 EC.

 

METAZANEX 500 SC 5l

Climb 1l

Command 480 EC 250 ml

Zabiegi powschodowe są elastyczniejszą opcją odchwaszczania rzepaku ze względu na dłuższy termin stosowania (nawet do 6 liścia). Działają doglebowo, jak i nalistnie, dlatego przy intensywnym zachwaszczeniu lepiej ten zabieg wykonać krótko po wschodach rzepaku. Zabiegi nalistne bardzo skutecznie zwalczają chabra bławatka, maki lub fiołka polnego.

Do tych rozwiązań zaliczyć możemy: Navigator 360 SL, Metazanex 500 SC, Butisan Star 500 SE Max, Sultan Top 500 SC, Galera 334 SL.

Rzepak buduje plon już jesienią, a odchwaszczanie jest podstawowym zabiegiem plonochronnym. Bez odchwaszczania nie ma możliwości uzyskania optymalnego pokroju roślin przed zimą, co bezpośrednio wpływa na przezimowanie.

 

GRAMINICYDY DO STOSOWANIA W RZEPAKU

Kolejnym bardzo istotnym etapem w jesiennym zwalczaniu chwastów jest stosowanie graminicydów, które skutecznie ograniczą nam występowanie chwastów jednoliściennych w tym samosiewów zbóż ozimych oraz jarych.

 

W tej grupie herbicydów szczególnej uwadze polecamy produkty Leopard Extra 05 EC, Labrador Extra 050 EC, Quick,  zawierający w swoim składzie  chizalofop-P-etylowy , kolejne produkty Frequent, Akapit zawierające fluazyfop – P – butylu, oraz  Agil  100 EC, Zetrola zawierający propachizafop

AGIL-S 

Agil-S 100

GRAMINICYDY – UWAGA NA TERMIN ZABIEGU!

Większość graminicydów wykazuje działanie nalistne, dlatego zwalczane chwasty jednoliścienne powinny znajdować się w fazie minimum 3-4 liści. Natomiast rzepak musi być w fazie pierwszej pary liści właściwych. Wcześniej zastosowany graminicyd w dawce polecanej przez producenta może doprowadzić do wypadnięcia plantacji rzepaku, a w najlepszym razie zahamować wzrost i opóźnić go o kilka tygodni.

 

 

Jesienne zabiegi w rzepaku – Regulacja i ochrona fungicydowa

 

Rzepak ozimy to roślina, która mocno reaguje zniżką plonów na wszelkie jesienne zaniedbania agrotechniczne. Zbyt wyrośnięte rzepaki, zwłaszcza z wysoko wysuniętą szyjką korzeniową nad powierzchnią gleby, są bardzo wrażliwe na przemarzanie zimą. Dlatego należy je skrócić za pomocą regulatorów wzrostu. Fungicydy hamują rozwój chorób grzybowych oraz regulują wzrost rzepaku, zwiększają ich korzenienie się oraz zdolność przezimowania

Zabieg fungicydowy w rzepaku jesienią wynika głównie z zwalczania infekcji grzybem Phoma lingam (sucha zgnilizna).

Pozostałe choroby rzepaku to: zgorzel siewek, sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, cylindrosporioza oraz szara pleśń.  Rzadziej i zazwyczaj w mniejszym nasileniu występują: werticilioza, kiła kapusty, mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy kapustnych. 

W tej grupie fungicydów polecamy takie środki jak: Tarcza Łan Extra 250 EW, Tebusha 250 EW,  Toprex, Cambio, Caryx

-Toprex

Toprex 375 SC 1l

-Tarcza łan 

Tarcza Łan Extra 250 EW 1l (tebukanazol)

 

Insektycydy

Na plantacjach rzepaku  w dogodnych warunkach pogodowych głównie temperatury stopniowo pojawiają się szkodniki rzepaku ozimego. Uszkadzają rzepak już w początkowych fazach wegetacji, kiedy młode rośliny są najbardziej wrażliwe. Żeby temu zapobiec warto z wyprzedzeniem przygotować plan jesiennej ochrony plantacji

W okresie kiełkowania roślinom zagrażają wielożerne szkodniki glebowe rolnice, drutowce, pędraki i lenie. Larwy tych szkodników mogą zjadać kiełkujące nasiona i młode kiełki, ale zwykle uszkadzają system korzeniowy i podstawę pędu. Korzenie i szyjka korzeniowa niszczona jest także larwami śmietki kapuścianej, która od kilku lat uważana jest za najgroźniejszego jesiennego szkodnika rzepaku. Poważnym problemem w jesiennej ochronie rzepaku stały się również mszyce, które bezpośrednio szkodzą wysysając soki z tkanek, a pośrednio przenosząc wirusy żółtaczki rzepy.  

Coraz liczniej w rzepaku pojawia się chowacz galasówek, którego larwy żerują pojedynczo lub po kilka na jednym korzeniu powodując powstawanie charakterystycznych wyrośli, zwanych galasami. 

Jesienią na plantacjach rzepaku występują również pchełki rzepakowe i smużkowane. Atakują one rośliny we wczesnych etapach rozwojowych, czyli w fazie liścieni lub pierwszej pary liści. Owady te wygryzają dziurki w liścieniach i liściach, co ogranicza ich powierzchnię asymilacyjną, więc rośliny zostają osłabione już na samym starcie. Pchełki składają jaja, a wylęgające się z nich larwy drążą kanały w ogonkach liściowych, co również pogarsza kondycję młodego rzepaku. Ich chrząszcze wygryzają w liścieniach i młodych liściach małe otwory.
Z kolei larwy pchełek ziemnych żerują na korzeniach rzepaku.

W tej grupie polecamy takie środki jak:

-Decis

Deka

Deka 2,5 EC 1l

Odżywki 

Produkty wzbogacające glebę w niezbędne do wzrostu roślin składniki pokarmowe takie jak azot ,fosfor , potas , siarka , magnez , wapń oraz wiele innych . Stosowane są w celu zwiększenia wysokości i jakości plonowania . Odpowiednie nawożenie przynosi ogromne korzyści , wzbogaca glebę i zwiększa plon nie zubażając przy tym gleby .

Przykładowe środki :

-Rzepak 15 plus 

Rzepak 15 Plus mikro 15kg nawóz dolistny na rzepak

Insol rzepak 

Insol 5 rzepak 5l

 

 

Po zakupy zapraszamy do naszych sklepów oraz do zakupów przez sklep internetowy.

Metody płatności: