Lepsze plony zagranicznych odmian?

W tym roku skup zbóż, a konkretnie ziarna kukurydzy z uwagi na pogodę został mocno opóźniony.

Wysoka wilgotność kolb na polu uniemożliwiała przez długi czas wjazd na plantacje, a w terenie  na niektórych polach widać było, że podchodzono do próby zbioru ziarna kukurydzy kilka razy. Na początku żniw kukurydzianych w pierwszych podejściach okazywało się, że ziarno ma 40% wilgotności… Jedyne co pozostawało to czekać.

My prowadzimy skup zbóż, rzepaku, kukurydzy oraz innych gatunków roślin już od kilku lat. Co możemy powiedzieć o tegorocznych zbiorach to zdecydowanie, że plony ziarna kukurydzy w tym roku na pewno nie przejdą do historii z powodu rekordowych zbiorów.

Nie mniej jednak są odmiany, które dały dobre plony nawet w tych warunkach.

W terenie słychać było, że odmiany zagraniczne zdecydowanie lepiej plonują. My porównaliśmy niektóre z nich z wybranymi polskimi.

Jaki jest wniosek?

Plony odmian zagranicznych i polskich w tegorocznych warunkach są porównywalne. Zwróćmy też uwagę, że często te odmiany za które płacimy wiecej  uprawiamy na lepszych stanowiskach, przykładamy większą uwagę do wykonywania zabiegów ochrony roślin i dokarmiania. Nic dziwnego że istnieje pewien stereotyp o wyższości odmian zagranicznychnad polskimi. Warto może spróbować na tym samym stanowisku wysiać obok wylansowanych zagranicznych odmian również mniej znane ale świetnie plonujące odmiany polskie?

To zostawiamy do rozważenia, ale pamiętajmy że kultura uprawy gra kluczową rolę w sukcecie plantacji.

 

Redakcja

Metody płatności: