ODŻYWIANIE JESIENNE RZEPAKU

W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie rolników uprawą rzepaku ozimego. Jego plony są dobrym surowcem do produkcji oleju spożywczego oraz jako dodatek do pasz. Rzepak ozimy charakteryzuje się dość dużymi wymaganiami nawozowymi oraz pokarmowymi. Podstawą jest nawożenie doglebowe i dolistne, dostarczając odpowiednich substancji, dzięki czemu zapewniamy roślinie energię do wzrostu. 
Rzepak jesienią wymaga dostarczenia mu odpowiedniej ilości azotu, fosforu i potasu oraz składników dodatkowych jak magnez, siarka i bor. Nawożenie fosforem i potasem powinno odbyć się przed siewem, najlepiej pod orkę siewną lub nawet na ściernisko, jeśli rzepak będzie uprawiany po zbożu. Fosfor to zastrzyk energii i rozbudowa korzenia. Siarka jest pierwiastkiem, który poprawia zimotrwałość oraz gwarantuje dobry rozwój roślin wiosną. W okresie tym należy zapewnić roślinom również odpowiedni poziom azotu, ale nie w formie saletrzanej, gdyż osłabi to mrozoodporność roślin.

Produktami spełniającymi tę rolę są : 

Rzepak 15 Plus mikro 15kg

Insol 5 rzepak 5l

 

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest  biostymulacja roślin na etapie rozwoju jesiennego, szczególnie ta wpływająca na szybki rozwój systemu korzeniowego roślin, będącego swoistym  magazynem substancji zapasowych w roślinie. W asortymencie naszego sklepu znajdą Państwo takie biostymulatory jak : 

WEBER 5L

AMINO PLUS ACTIVE 5L

 

Również istotne znaczenie dla rozwoju rzepaku i jego późniejszych plonów ma poziom pH gleby. Jeśli gleba jest bardzo kwaśna, to zaleca się jej odkwaszanie z pomocą wapna węglanowego lub tlenkowego, najlepiej z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.  Jeśli dodatkowo gleba jest mało zasobna w magnez, to można zastosować wapno magnezowe, które można stosować nawet bezpośrednio w przedplonie. Dzięki temu będzie można uzupełnić zasobność gleby w magnez, co przy uprawie rzepaku ma duże znacznie. Nawożenie powinno być poprzedzone badaniem zasobności gleby i ustalone pod zakładany plon ziarna. 

Calc plus 500 kg

Głównym celem jesiennego nawożenia roślin jest doprowadzenie do optymalnego stanu przed okresem spoczynku zimowego oraz zapewnienie szybkiego startu wiosną. Możemy to osiągnąć jedynie przez stworzenie odpowiednich warunków do właściwego rozwoju systemu korzeniowego rzepaku.

Metody płatności: