Trawy pastewne

Trawy pastewne stanowią podstawę żywienia zwierząt gospodarskich. Aby zapewnić im optymalne warunki wzrostu i wysoką jakość plonu, należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy wysiew.

 

Najlepszym terminem wysiewu traw pastewnych jest wiosna (marzec-maj) lub jesień (sierpień-wrzesień). Wiosną gleba jest już ogrzana, co sprzyja kiełkowaniu nasion, a ryzyko suszy jest mniejsze. Jesienny wysiew pozwala na lepsze ukorzenienie się traw przed zimą.

Przed wysiewem należy odpowiednio przygotować glebę. Polega to na:

1.Nawożeniu: zastosowanie nawozów mineralnych, np. fosforu i potasu.

2.Odchwaszczeniu: usunięcie chwastów, które mogą konkurować z trawami o wodę i składniki odżywcze.

Wybór odpowiedniej mieszanki traw zależy od wielu czynników, takich jak:

Przeznaczenie pastwiska: wypas bydła, koni, owiec itp.

Warunki glebowe: żyzność, wilgotność, pH.

Klimat: temperatury, opady.

 

W swojej ofercie mamy dostępnych jest wiele gotowych mieszanek traw pastewnych.

 

  • Mazurska łąka
  • Mazowiecka
  • Kurpiowska
  • Podlaska
  • Lucernik świętokrzyski

 

Trawa Kurpiowska – wieloletnia mieszanka traw przeznaczona do zakładania użytków zielonych na stanowiskach ubogich w wodę i mniej żyznych. Doskonale sprawdza się w chowie bydła opasowego w użytkowaniu pastwiskowym. Nadaje się na użytki przemienne na gruntach ornych oraz do podsiewu. Przeznaczona na sianokiszonkę, siano i zielonkę. Dobrze regeneruje się po okresach suszy.

Trawa Mazowiecka – intensywna mieszanka wieloletnia przeznaczona na stanowiska o uregulowanych stosunkach wodnych z okresowymi niedoborami wody. Nadaje się na użytki przemienne na gruntach ornych oraz do podsiewów. Przeznaczona na sianokiszonkę, siano i zielonkę. W optymalnych warunkach pozwala uzyskać do 5 pokosów.

Trawa Podlaska – wieloletnia mieszanka traw przeznaczona do zakładania użytków zielonych na stanowiskach optymalnie wilgotnych i okresowo ubogich w wodę . Doskonale sprawdza się w chowie bydła opasowego w użytkowaniu pastwiskowym. Nadaje się na użytki przemienne na gruntach ornych oraz do podsiewu. Przeznaczona na sianokiszonkę, siano i zielonkę. Nadaje się na jesienne zasiewy.

Trawa Mazurska – wieloletnia mieszanka traw przeznaczona do zakładania łąk trwałych na glebach organicznych i mineralnych o uregulowanych stosunkach wodnych i okresowo zalewanych.  Bardzo dobra wydajność dobrze strawnej zielonej masy o dużej zawartości białka. Szybko odrasta po skoszeniu. Przeznaczona na sianokiszonkę, siano i zielonkę.

Lucernik Świętokrzyski – Mieszanka przeznaczona do zakładania lucerników na glebach mineralnych o uregulowanym pH. Lucerna daje wysoki plon białka, a dodatek traw ułatwia zakiszanie i zwiększa ilość energii w paszy.

 

Warto skorzystać z fachowego doradztwa, aby wybrać mieszankę najlepiej dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Pierwsze koszenie traw pastewnych należy wykonać, gdy osiągną one wysokość około 15-20 cm. Pozwoli to na zagęszczenie darni i pobudzi rośliny do krzewienia.

Prawidłowy wysiew traw pastewnych jest kluczowy dla uzyskania wysokiej jakości plonu i zapewnienia zwierzętom gospodarskim wartościowego pożywienia. Stosując się do wyżej przedstawionych wskazówek, można zwiększyć szanse na sukces uprawy.

 

 

Poprzedni wpis

Następny wpis

Metody płatności: