Zaprawianie nasion kukurydzy – podstawą zdrowych roślin!

Zaprawianie materiału siewnego tuż przed siewem to bardzo ważny zabieg ochronny przed różnego rodzaju czynnikami. Zaprawianie jest celowym zabiegiem wykonywanym przez rolników by zapewnić wysoki poziom wschodów oraz ich jednolitość. Zaniedbanie już na początku siewu może doprowadzić do różnych skutków w późniejszym okresie. Zabieg ten pozwala na wyeliminowanie nie tylko chorób ale ma na celu odstraszanie szkodników takich jak:

– Drutowce
– Pędraki
– Rolnice

Drutowce, to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Ich ciało jest silnie wydłużone o wielkości 7-15 mm i pokryte żółto-pomarańczowym mocnym pancerzykiem chitynowym, z trzema parami krótkich nóg. Drutowce należą do szkodników wielożernych, które występują na wielu uprawach.
Rolnice jako gatunek szkodliwy pierwotnie rolnikom znane były głównie z pól zbóż ozimych, rzepaku, ziemniaka oraz buraka powodując w nich powstawianie powierzchni z  przerzedzoną obsadą. W ostatnich latach niestety ten gatunek poszerzył swoją bazę pokarmową również o zasiewy kukurydzy. Pierwsze postacie dorosłe tego szkodnika pojawiają się na plantacjach kukurydzy w połowie maja i wykonują naloty do połowy lipca.

Metody zaprawiania

Dawniej popularna była tzw. metoda na sucho, z wykorzystaniem środków pylistych. Zaletą jest prostota stosowania. Nie zawsze jednak to co tanie i proste jest najskuteczniejsze. Zaprawy pyliste zazwyczaj zawierają substancje o słabszym działaniu, a stwarzają dodatkowe zagrożenie dla osoby, która wdycha pył podczas mieszania oraz wysiewu.

Obecnie do zaprawiania wykorzystuje się najczęściej metodę na mokro – z wykorzystaniem preparatów płynnych. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony roślin we wczesnych fazach rozwojowych. Jest trudniejsza w stosowaniu, najlepsza do tej metody jest profesjonalna zaprawiarka, ale rolnicy używają też betoniarki, żmijki czy mieszalnika pasz. Zaprawiony materiał powinien „odstać” co najmniej 1 dzień, ponieważ świeżo zaprawione nasiona mogą się delikatnie zlepiać, co utrudnia wysiew.

Jednak by ochrona ta była efektywna, proces zaprawiania musi być właściwie wykonany.

 

 

 

Poprzedni wpis

«

Metody płatności: