DOLISTNE DOKARMIANIE KUKURYDZY

 

Kukurydza ze względu na wysoki potencjał plonowania potrzebuje dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe . W przeliczeniu na 1T ziarna z odpowiednią masą słomy , pobiera przeciętnie  25kg azotu ,12kg fosforu, 28kg potasu, 10kg wapnia , 8kg magnezu, 4kg siarki  z mikroelementów : 75g cynku , 100g manganu, 10g miedzi, 12g boru   0,9g molibdenu.

Przy ustaleniu dawek nawozów należy brać pod uwagę odczyn i zasobność gleby w przyswajalne składniki pokarmowe oraz przedplon. Kukurydza uważana jest za roślinę tolerancyjną na kwaśny odczyn gleby.

Kukurydza jest szczególnie wrażliwa na niedobór cynku korzystnie reaguje na dolistne dokarmianie tym składnikiem. Niedobór cynku uwidacznia się bieleniem wierzchołków liści które zamierają i wykruszają się.

Dokarmianie dolistne podnosi plon o 10-15%

Przed dokonaniem oprysku w pierwszej kolejności do zbiornika opryskiwacza wypełnionego 2/3wodą z włączonym mieszadłem daje się mocznik w stężeniu 6%  następnie siarczan magnezu w stężeniu 5%  oraz nawozy mikroelementowe i aminokwasy. Aminokwasy wspomagają regenerację roślin po okresach stresowych (przymrozki, niedobór wody) . Pierwszy zabieg należy wykonać w fazie 2-4 liści ,drugi po 10-14 dniach trzeci do 8 liści

W naszych punktach sprzedaży dostępne są preparaty przeznaczone do dolistnego dokarmiania kukurydzy takie jak:

MIKRO NAWÓZ DOLISTNY KRYSTALICZNY NPK 12-46-10  B,Cu,Fe,Mn,Mo,Zn

Dawka 2-4kg /ha opakowania 4kg  15kg

AMINO PLUS+ACTIVE NATURALNE AMINOKWASY  dawka 1-2litry/ha  opakowanie 5l

NITRO ACTIVE PLUS+ PŁYNNY NAWÓZ AZOTOWY Z MAGNEZEM I MIKROELEMENTAMI ZAWIERAJAJĄCY 370 g azotu w litrze dawka 2-6 l/ha

Następny wpis

Metody płatności: