Przewody

Przewody to podstawowe elementy obwodu elektrycznego lub elektrycznego-sygnałowego, które mają za zadanie przewodzenie prądu lub sygnałów. Najczęściej wykonywane są one z miedzi lub aluminium, a tworzą je cienkie druty bądź linki, które skręcone są ze sobą na stałe śrubowo. Mogą być one również pokryte cienką izolacją typu PCV lub występować w postaci tzw. szynoprzewodu. Jest to zatem prosty, jednożyłowy łącznik elektryczny osłonięty najczęściej najprostszą możliwą izolacją. W liniach napowietrznych bardzo często używa się przewodów nieizolowanych. Jeśli chodzi o przewody izolowane to są one stosowane zazwyczaj jedynie w pomieszczeniach. Wartą dodania rzeczą jest informacja, iż produkowane przewody posiadają niższe napięcia, które są jednak absolutnie wystarczająca chociażby dla standardów budownictwa jednorodzinnego. Przewody są również zazwyczaj tańsze od tradycyjnych kabli.

Warto zauważyć, że nawet w przypadku istnienia izolacji nie w każdym przypadku mamy do czynienia z kablem elektrycznym, ponieważ przewody wyposażone w izolację z materiałów stałych są zazwyczaj przeznaczone do pracy w niższych napięciach (do około 6kV). Trzeba także zauważyć, że izolowane przewody są przeznaczone wyłącznie do układania w pomieszczeniach, zaś kable można bez dodatkowych zabezpieczeń kłaść również w ziemi i w wodzie (przy założeniu, że izolacja i powłoka danego kabla zostały zaprojektowane na określone warunki).

Kabel elektryczny to (zgodnie z międzynarodową definicją) zespół przewodów składający się z jednej lub kilku żył mających indywidualne pokrycia (czyli izolację albo ekran) oraz otoczonych wspólną warstwą (powłoką) ochronną. Kabel może także posiadać (ale nie musi) inne osłony ochronne. Zastosowanie wspólnej powłoki zabezpieczającej chroni kabel przed przedostawaniem się do jego wnętrza różnego rodzaju substancji szkodliwych dla izolacji oraz przed wilgocią, zabezpiecza również przed uszkodzeniami mechanicznymi i porażeniem przez prąd elektryczny. Dobór kabla zależy przede wszystkim od planowanego obciążenia. Muszą one wytrzymywać odpowiednie napięcie i nie ulegać przegrzaniu. Jeżeli doprowadzasz prąd do oświetlenia, najczęściej stosowane są przewody o przekroju 1,5 mm. To niezbędne minimum, które umożliwia bezpieczne podłączenie urządzeń. Rzadziej spotykane w domowych warunkach jest wykorzystanie kabli o większym przekroju, ale nie wpłynie ono negatywnie na działanie oświetlenia.

Poprzedni wpis

Następny wpis

Metody płatności: