TYNK gipsowy, wapienny i cementowo-wapienny. Jaki wybrać do wnętrz?

Wybierając rodzaj powłoki tynkarskiej na ściany wewnętrzne, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób ich wykończenia, rodzaj i stan surowego podłoża, a także dodatkowe wymagania stawiane takim wyprawom. Nie bez znaczenia będzie również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych. 

TYNKI GIPSOWE co powinieneś wiedzieć : 

Tynki gipsowe mają  gładką powierzchnię , szybciej schną , ale są  mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Są one chętnie wybierane przez architektów do pokrywania ścian czy sufitów , stanowią też bardzo dobre podłoże pod różnego rodzaju wykończenia , takie jak farby , tapety, fototapety czy płytki ceramiczne. Można nakładać je w prosty sposób na powierzchnie płaskie, także jednowarstwowo. Tynki gipsowe jednak nie nadają się do wnętrz , w których panuje stale wysoka wilgotność.  Obecnie bardzo popularne są tynki maszynowe gipsowe , które przeznaczone są do nakładania wewnątrz pomieszczeń w ramach prac wykończeniowych. Tego rodzaju tynki są wyjątkowo łatwe w obróbce i pozwalają uzyskać idealnie równe powierzchnie. Przykładowe tynki maszynowe gipsowe   : 

  • TYNK GIPSOWY KNAUF MP 75 DIAMANT 30KG jednowarstwowy tynk wewnętrzny do układania maszynowego na wszystkich powierzchniach ścian.

KNAUF MP75 DIAMANT TYNK MASZYNOWY 30KG

  • TYNK MASZYNOWY GIPSOWY KNAUF 75L 30KG Jest fabrycznie przygotowaną suchą zaprawą gipsową do tworzenia gładkich powierzchni wewnątrz budynków.

KNAUF MP75 LEKKI TYNK MASZYNOWY 30KG

 

TYNKI CEMENTOWO-WAPIENNE co powinieneś wiedzieć .

Tynki cementowo-wapienne produkowane są w kilku odmianach różniących się głównie rodzajem kruszywa. Drobne uziarnienie (do 0,5 mm) pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni. Tynk ten można nakładać jednowarstwowo, ale na bardzo nierównych podłożach po  wstępnym wyrównaniu pierwszej warstwy nanosi się drugą warstwę i zaciera. Do składu tynku cementowo-wapiennego zwykle dodawane są specjalne domieszki, które mają zwiększać odporność na działanie wilgoci, skracać czas oczekiwania na związanie się zaprawy oraz poprawiać parametry przyczepności do podłoża. Tynki te można uznać za uniwersalne , które bez trudu zastosujesz w całym budynku na ścianach wewnętrznych bez względu na poziom wilgotności. Będzie trwałym pokryciem ścian, ponieważ nie straszne mu uszkodzenia mechaniczne czy korozja mikrobiologiczna, co wynika bezpośrednio z jego wysokiego pH. W celu przyspieszenia prac polegających na tynkowaniu powierzchni ścian tynkiem cementowo-wapiennym można wykorzystać odpowiednie maszyny do jego nanoszenia. Przykładem takiego tynku jest

  • TYNK CEMENTOWO-WAPIENNY KNAUF COVER-IN SLOW LIGHT 0,5MM 

TYNK CEMENTOWO-WAPIENNY KNAUF COVER IN SLOW 30KG

  • KLEIB ZAPRAWA TYNKARSKA C18 25 KG  jest zaprawą tynkarską cementowo-wapienną ogólnego przeznaczenia do ręcznego wykonywania tradycyjnych tynków wewnętrznych i zewnętrznych.

KLEIB C18 25KG ZAPRAWA TYNKARSKA

TYNKI WAPIENNE co powinieneś wiedzieć : 

Tynki na bazie wapna są łatwe do nanoszenia. Można je aplikować ręcznie lub maszynowo. Po stwardnieniu tworzą gładką i wytrzymałą warstwę. Wapno o wysokiej alkaliczności sprawia, że ściany nie będą narażone na porastanie pleśniami. Tynki wapienne zapewniają przy tym zdrowy mikroklimat w domu, ponieważ mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i stopniowego oddawania go, gdy robi się coraz bardziej sucho. Nie utrzymują wilgoci, więc śmiało można nimi wykańczać ściany i sufity w kuchniach, łazienkach lub pralniach.

Dobrym wyborem do wykończenia ścian są również gładzie wapienne mają znacznie drobniejsze uziarnienie niż tynki, więc pozwalają uzyskać niezwykle gładką powierzchnię. Po naniesieniu i wyrównaniu tworzą warstwę grubości około 2 mm. Łatwo się je nakłada. Gładź wapienna ma jasny kolor, dzięki czemu jest idealnym podłożem pod malowanie. Przykładem takiej gładzi będzie CEKOL C-45 GŁADŹ SZPACHLOWA 20KG 

CEKOL C-45 20KG GŁADŹ SZPACHLOWA

 

 

 

 

 

 

Metody płatności: