Proces kiszenia
Polega na zakwaszeniu masy roślinnej kwasem mlekowym wytwarzanym przez bakterie . Przy odpowiednim stężeniu kwasu mlekowego kiszonka nie psuje się i można ją długo przechowywać. Jednym z produktów do zakiszania jest kukurydza, jest ona dobrym źródłem energii dla trzody chlewnej i bydła. Zwiększa wydajność mleka oraz jakość dzięki dużej zawartości białka i tłuszczu. Wspomaga przyrost masy bydła opasowego Zakiszanie ziarna kukurydzy jest sposobem, który pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, jednocześnie umożliwia zachowanie niezbędnych walorów odżywczych.
Kukurydza na kiszonkę najlepsza jest gdy sucha masa w ziarnie jest wyższa niż 60%. Lepiej jednak zaczekać aż masa w całym ziarnie będzie stanowić 70-75% ale aby nie przekraczała 75% . Zakiszanie powinno odbyć się w przeciągu 12 do 24 godzin po skoszeniu. Do uprawy kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę należy dobrać odpowiednie odmiany, powinno zwrócić się uwagę na długość okresu wegetacji, typ uziarnienia czy zachowanie zielonej masy do momentu zbioru. Bardzo ważna jest także gęstość siewu, ochrona roślin, nawożenie. Na jakość paszy wpływają również czynniki które są niezależne od rolnika np. warunki pogodowe, dostępność wody w okresie wegetacyjnym, temperatura powietrza. Zakiszanie można przeprowadzać na trzy sposoby. Duże znaczenie ma też rozdrobnienie kukurydzy. Staranne pocięcie roślin na sieczkę o długości 8–10 mm ułatwi ubijanie zakiszanego surowca. Im materiał jest bardziej wysuszony, tym krótsza powinna być sieczka.
Zakiszanie można przeprowadzić na trzy sposoby:
Zakiszanie kukurydzy w rękawie duże znaczenie ma też rozdrobnienie kukurydzy. Staranne pocięcie roślin na sieczkę o długości 8–10 mm ułatwi ubijanie zakiszanego surowca. Im materiał jest bardziej wysuszony, tym krótsza powinna być sieczka. Ziarniaki także należy rozgnieść, aby mogły być dobrze wykorzystane przez zwierzęta. Metoda ta nie przynosi dużych strat materiału w czasie kiszenia. Uszczelniając odpowiednio rękaw, uzyskamy dobrej jakości kiszonkę z zachowanymi walorami odżywczymi. Takie kiszenie umożliwia również odpowiednie zagęszczenie materiału. Zapewnia to prawidłowy przebieg fermentacji.
Zakiszanie kukurydzy na pryzmie przy robieniu pryzmy konieczne jest odpowiednie przykrycie i odpowiednie ubicie ziarna .Inaczej powietrze zostawione pod folią zwiększą straty materiału. Folia, którą należy szczelnie okryć kiszonkę, uchroni ziarno przed dostaniem się wody i tlenu.
Zakiszanie kukurydzy w belach zakiszanie kukurydzy w belach jest dobrym rozwiązaniem ,ponieważ jest mniej strat w paszy. szybsze zużycie paszy. Dobre rozwiązanie dla mniejszych rolników ze względu na wagę beli ,waga jedna bela około jednej tony.
Do bardziej efektywnego i trwalszego zakiszenia kukurydzy zaleca się stosowanie zakiszaczy ,które wspomogą proces fermentacji .Ograniczają utleniania i grzanie się kiszonek. Przedstawię kilka produktów :
EM Zakiszacz-łatwy i bezpieczny w stosowaniu. Przyspiesza zakiszanie pasz o wysokiej zawartości białka (trudno zakiszające się). Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości kiszonki, przy niewielkich nakładach.
Stosowanie:
- Kukurydza na kiszonkę : od 0,4L do 0,6L/na 1 ha
Em Zakiszacz 20 l
Silac -Preparat Silac strong zawiera bakterie umożliwiające prawidłowe zakiszenie materiału zarówno przy dobrych, jak i gorszych warunkach pogodowych. Wybrane szczepy, produkując kwas mlekowy, powodują bardzo szybkie obniżanie PH zakiszanego materiału i możliwość użycia już w ciągu kilku tygodni.
Stosowanie:
- Opakowanie na 50 l wody ,wystarczy na zakiszenie 50 t surowca.
Silac Strong 500g
Sorbosil -preparat do zakiszania i konserwacji kiszonek z traw, roślin motylkowych i kukurydzy.
0,75 l na 1 t kukurydzy.
Uważam ,że kiszonki są dobrym rozwiązaniem w hodowlach ,zarówno w gospodarstwach zajmującą się produkcją mleka ,w hodowli bydła opasowego jak i tuczników. Jest dużym źródłem białka i tłuszczu.
Poprzedni wpis
Następny wpis