Ochrona rzepaku

W Polsce stale wzrasta popularność upraw rzepaku ozimego, jest on najważniejszą rośliną oleistą w Polsce. Jego uprawy zajmują 95% powierzchni upraw wszystkich roślin oleistych. Dlatego tak ważny jest  wybór odpowiedniej odmiany rzepaku ozimego. Istotne, by wybierać odmiany rzepaku kwalifikowanego, które zostały dopasowane do polskich warunków i potrzeb.

Istotną sprawą w uprawie rzepaku jest właściwa ochrona ,zarówno przed szkodnikami jak i odchwaszczanie. Dlatego ważne jest już jesienne odchwaszczanie pól rzepakowych. Zwalczanie chwastów  nie może być zostawione do wiosny, ponieważ  jeśli jest przeprowadzone jesienią, to gwarantuje lepszy rozwój i mniejszą podatność rzepaku na wymarzanie w czasie zimy. Jeśli chwasty nie zostaną wyeliminowane jesienią, to wiosną  wyjątkowo trudno je zwalczyć, co  znacznie obniża plon.

 

Przedstawię kilka środków do ochrony jesiennej.

Środki stosowane przedwschodowo:

– METAZANEX

– CLIMB

Środki stosowane powschodowo od 3-4 liścia:

 

-METAZANEX

-NAVIGATOR

-LABRADOR

Środki te  najczęściej są na  substancji aktywnej takiej jak np.  dimoksystrobina, tebukonazol, azoksystrobina czy difenokonazol.

 

Najczęstszymi chorobami atakującymi rzepak są zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustna, wertigilioza czy kiła kapusty.

Środkami stosowanymi w zwalczaniu chorób i w regulacji są;

– DORO

– TOPREX

– CARYX

 

Szkodniki najczęściej występujące w rzepaku to chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, pryszczarek kapustnik czy ślimaki.

 Środkiem na zwalczanie szkodników polecany jest KARATE.

.

Bardzo ważnym elementem w uprawie rzepaku jest nawożenie roślin w BOR  jak również zastosowanie 

AMINO PLUSA i MICRO PLUS rzepak.

 

Rzepak na tym samym stanowisku można uprawiać po upływie 4 lat.

 

 

 

 

 

Poprzedni wpis

Następny wpis

Metody płatności: